Projekt tartalmának megosztása a célcsoporttal

GYSEV Dolgozók Szabad Szakszervezete, a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretén belül vissza nem térítendő támogatásban részesült - a „Munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség fejlesztését célzó tematikus projekt megvalósítása a GYSEV Dolgozók Szabad Szakszervezete című és „GINOP-5.3.5-18-2020-00174” azonosító számú pályázati projektjük megvalósítására.

A program célja: a szociális partnerek társadalmi és munkaerő piaci szerepvállalásának erősítése, képviseleti erejének növelése, kapacitásaik fejlesztése, melyek hatékonyan hozzájárulnak a munkavállalók és a munkáltatók és az érdekképviseleti szervezet, mit szakszervezet munkaerő piaci alkalmazkodóképességének fejlesztéséhez, társadalmi felelősségvállalásuk erősítéséhez és szolgáltató szerepének növeléséhez. A társadalmi felelősségvállalás nem csak a munkavállalók szempontjából fontos, hanem a társadalom egészére vonatkozik

4 alkalommal Szakmai-módszertani fejlesztések témakörben tájékoztató rendezvényt szerveztünk, alklamanként 40 fő részére 2 óra időtartamban.

Témáink voltak:

  • Felkészülés a foglalkoztatást érintő változásokra, a foglalkoztatási válsághelyzetek megelőzésére
  • Felkészülés a foglalkoztatást érintő válsághelyzetek kezelésének módjaira az ágazatban
  • Kifejezetten az idősödő társadalomból fakadó munkaerőpiaci kihívások
  • Projektben elért eredmények bemutatása

 

Felkészülés a foglalkoztatást érintő változásokra, a foglalkoztatási válsághelyzetek megelőzésére - 2022.05.24. (08:00 – 10:00)

A rendezvény célja: Felkészülés a foglalkoztatást érintő változásokra, a foglalkoztatási válsághelyzetek megelőzésére

Megvitatásra került az a - változásra való felkészülési szabály - mint a munkavállalói egészséges ÖNVÉDELEMHEZ való jog gyakorlása – azaz a munkavállalói érdekképviselethez való csatlakozás, esetlegesen annak az alakításának joga-szabadsága.

Beszéltünk a: Hátrányos megkülönböztetés tilalma - Kollektív szerződéskötési jog, kontra – bérmegállapodás – (KSZ jellegű) - Tájékoztatási jog - Vélemény-nyilvánítási jog és konzultáció kezdeményezésének a joga - képviseleti jog és ingyenes tagdíjlevonás joga - Szakszervezet helyiséghasználati joga - Szakszervezeti tisztségviselők munkajogi védelme - Munkaidő-kedvezmény-ről.

VÁLASZ a KIHÍVÁSOKRA – „AZ ATIPIKUS FOGLALKOZTATÁSI FORMÁK és a hozzá kapcsolódó munkarendek” (Mt. 192.§-212.§.)

Az atipikus foglalkoztatási forma azon munkarendeket foglalja magába, amelyek a munkaviszony tartamától, a munkavégzés helyétől, a munkavégzés teljesítésétől, a foglalkoztatás idejétől és hosszától eltérnek a hagyományos munkarendtől.

 

 

Felkészülés a foglalkoztatást érintő válsághelyzetek kezelésének módjaira az ágazatban - 2022.06.14. (08:00 – 10:00)

A rendezvény célja: Felkészülés a foglalkoztatást érintő válsághelyzetek kezelésének módjaira az ágazatban – azaz – élni a munkavállalókat megillető joggal, a kollektív munkajoggal – pl. a szakszervezet alakítás jogával - A kollektív alapjogokra vonatkozó nemzetközi normáknak megfelelően: 231. § (1) A munkavállalóknak vagy a munkáltatóknak joga, hogy - törvényben meghatározott feltételek szerint - gazdasági és társadalmi érdekeik előmozdítása, védelme érdekében, mindennemű megkülönböztetés nélkül, másokkal együtt érdek-képviseleti szervezetet alakítsanak vagy az általuk választott szervezetbe - kizárólag az adott szervezet szabályaitól függően - belépjenek, vagy az ilyen jellegű szervezetektől távol maradjanak.

A munkavállalók másik lehetősége az atipikus foglalkoztatási formák valamelyikének az igénybevétele:(Mt.192.§-212.§.) Az atipikus foglalkoztatási forma azon munkarendeket foglalja magába, amelyek a munkaviszony tartamától, a munkavégzés helyétől, a munkavégzés teljesítésétől, a foglalkoztatás idejétől és hosszától eltérnek a hagyományos munkarendtől. Ilyen foglalkoztatási forma a: határozott idejű munkaviszony - behívás alapján történő munkavégzés - munkakör megosztás - több munkáltató által létesített munkaviszony - távmunka végzés (home office) - bedolgozói munkaviszony - köztulajdonban álló munkáltató munkaviszonya - vezető állású munkavállalók - cselekvőképtelen munkavállalók munkaviszonya - MUNKAERŐKÖLCSÖNZÉS Ezen típusú munkarendekre a hagyományos munkaviszonyhoz képest más munkaidő beosztási szabályok vonatkoznak!

   

 

Kifejezetten az idősödő társadalomból fakadó munkaerőpiaci kihívások - 2022.06.14. (10:30 – 12:30)

A rendezvény célja: Kifejezetten az idősödő társadalomból fakadó munkaerőpiaci kihívások feldolgozása – elemzése. - Az idősödő munkavállalók munkavállalásának elősegítése a közlekedési ágazatban - Nemzetközi tapasztalatok és hazai kérdőíves lekérdezések eredményei – workshop szerű feldolgozása. Az közlekedési ágazat Európa-szerte számos kihívással néz szembe. Az egyik ilyen kihívás, hogy az EU országokban, és hazánkban, a társadalom elöregedése miatt egyre több ember marginalizálódik, ugyanakkor ez az ágazat is a szakképzett munkaerő hiányával küzd. A munkaerő idősödése a közlekedési ágazatban új munkavédelmi és népegészségügyi kihívást is jelent, a munkavállalók - egészségük és munkavégző képességük megőrzése és tovább foglalkoztatásuk megvalósítása … végett. Amellett, hogy a közlekedési ágazatban sok a betöltetlen munkahely, nehéz új munkaerőt találni, az idősebb munkaerő megtartásának és alkalmazásának számos pozitívuma van. Amikor a korosabb munkavállalók előnyeiről kérdezték a közlekedési szolgáltatások területén dolgozó HR szakembereket egy kutatás keretében, azok a széles körű munkatapasztalatot, valamint a magas érettségi szintet (73%), szakmaiságot (73%), a magas munkamorált (66%) és megbízhatóságot (63%) említették leggyakrabban.

 

 

Projekt eredményeinek a bemutatása - 2022.10.10. (15:30 - 17:30)

A rendezvény célja: hogy a felelős vállalatok és a munkavállalói érdekképviseletek önkéntes és törvénybe foglalt együttműködési kötelezettségeiken alapuló felelősségvállalásukon keresztül, tisztességes úton tudják növelni közösen a jó hírnevüket, társadalmi megítélésüket, a munkáltatók a versenyképességüket és nem utolsó sorban jövedelmezőségüket, miközben egyaránt, és együtt megfelelnek a társadalom velük szemben támasztott etikai és környezeti elvárásainak.

A Projekt eredményeként értékelhetjük azt, hogy a kutatás szakmai tartalmát tekintve egy speciális problémakör megoldását célozta, amely problémakör a szervezet működési területét figyelembe véve került kiválasztásra. A választott tématerület: az idősödő társadalomból fakadó munkaerő-piaci kihívások kezelése és az időskori munkaerő-piaci aktivitás elősegítése. Tekintettel a nyugdíjkorhatár emelésére, és a születések számának csökkenésére, a munkaerő piacon egyre nagyobb arányban vannak jelen idősebb munkavállalók, akik akár több évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkeznek. A kutatás olyan megoldások felkutatását és kidolgozását célozta meg, amelyek elsősorban az idősebbek munkaerőpiaci aktivitását (támogatásokkal, képzésekkel, rugalmas munkavégzéssel, élethosszig tartó tanulás támogatásával) segítik elő. Emellett fontos elem annak felismerése, hogy a tapasztalt munkavállalók ismereteiket hogyan tudják átadni a fiatal munkavállalók számára.

A GySEV Dolgozók Szabad Szakszervezete célja, hogy megvizsgálva a jelenlegi állapotot, a korosztályok közti együttműködést javítsa, illetve, hogy az itt dolgozó munkavállalók részére a leginkább kedvező munkafeltételeket és vállalati elismerési rendszereket alakítsa ki.