Szervezetek közötti rendszerszintű együttműködés

A cél elérése érdekében 4 alkalommal munkaértekezletet szerveztünk, alkalamnként 13 fő részére 3 óra időtartamban.

Témáink voltak:

  • Közös változáskerék
  • Együttműködést és hálózatosodást támogató rendezvény
  • Jó gyakorlatok megosztása
  • Akciótervek készítése- az ágazatban működő más szervezetek közötti workshop

 

Szükségszerű változások típusai, fajtái: Közös változáskerék - 2022.02.11. (10:00 - 13:00)

A rendezvény célja, mottója: A változásokat egy szervezet életében az idézi elő, mikor a stabil állapotban elégedetlenséget tapasztalunk. Ennek az elégedetlenségnek lehetnek külső és belső okai egyaránt, mégis, hosszú folyamat eredményeként jutunk el odáig, hogy elismerjük a változás szükségszerűségét.

A szervezet a jelenlegi állapotából a kívánatos állapotba csak egy átmeneti állapoton keresztül juthat el. Ezért a változtatás sikerkritériumainak megfogalmazásakor erre az átmeneti állapotra is gondolni kell, nemcsak a kívánatos állapotra. Ennek megfelelően a változás annyira tekinthető sikeresnek, amennyire teljesülnek az alábbi kritériumok.

  1. A szervezet eljutott korábbi állapotából a kívánat új állapotba, azaz sikerült véghez vinni az eltervezett változtatást.
  2. A szervezet működése az új állapotban megfelel a várakozásoknak, azaz a tervezett módon működik.
  3. Az átmenet a szervezet egészének okozott túlzott ráfordítások nélkül ment végbe.
  4. Az átmenet a szervezet egyes tagjaninak túlzott mértékű ráfordításai nélkül ment végbe.

Az első kritérium a változtatás eredményességére, a második kettő pedig a hatékonyságra vonatkozik.

 

 

Együttműködés kialakítása: Együttműködést és hálózatosodást támogató rendezvény - 2022.05.31. (12:00-15:00)

A rendezvény célja: A munkaügyi kapcsolatok makroszintű egyeztetése – A munkaerőpiac két szereplője, a munkaadó és a munkavállaló, már eltérő céljai miatt is folyamatosan szemben áll – előbbit a profit, a hatékonyság, utóbbit a bér, a kényelmesebb munkakörülmények vezérlik -, de a munkáltató hatalmi fölénye csak tovább mélyíti a kettejük közti szakadékot. Az alkalmazottak ilyen helyzetben egyvalamit tehetnek: összefognak, s közös erővel lépnek fel ”elnyomóik” ellen. A munkaügyi kapcsolatok rendszere épp az ilyesfajta érdekellentéteket hivatott feloldani azzal, hogy a két fél álláspontját közvetítve igyekszik megegyezésre buzdítani.

A munkaügyi kapcsolatok filozófiája szerint a véleménykülönbségeket mindenkor tárgyalásos úton kell rendezni. Ehhez olyan kapcsolatrendszert kell intézményesíteni, illetve működtetni, amely lehetővé teszi a felek egyenrangú kezelését. Ebből következően a munkaügyi kapcsolatok rendszere általában a gyengébb pozícióban lévőket igyekszik támogatni, bár ez hosszútávon a munkabéke megteremtése és a munkavállalók minél előbbi azonosulása végett a vállalatnak is érdeke. Az intézményesítés ráadásul mindkét fél számára tisztázza a játékszabályokat és a felhasználható eszközöket is, így kiszámíthatóbbá, s nyugodtabbá teszi a további együttműködést.

A munkáltató és a munkavállalók közt feszülő érdekellentétek feloldása alapvetően kétféleképpen történhet meg:

  • Participációval: ami az üzemi folyamatok szülte konfliktusok feloldását igyekszik megelőzni úgy, hogy befolyásolási, véleménynyilvánítási lehetőséget biztosít a szervezeti és üzemi szintű döntési folyamatokban.
  • Kollektív szerződéssel: ami az elosztási viszonyokban megjelenő ellentét feloldására irányul, természetesen békés, tárgyalásos úton.

A munkaügyi kapcsolatok alapvetően bipartit jellegűek, de az állam beleszólásával (tulajdonosi hányad, szabályzó hatóság révén) akár tripartit módon is működhetnek. A bipartit tárgyalások során főként a munkaügyi kapcsolatok hagyományos elemei (munkaviszony, munkafeltételek, bér stb..) vannak jelen.

  

 

Együttműködés kialakítása: Jó gyakorlatok megosztása - 2022.09.19. (14:00-17:00)

A rendezvény célja, tartalma: Részei vagyunk mi is egy vagy több szervezetnek, nem mindegy hogyan működnek. A szervezetek folyamatosan változnak – át / és újjáalakulnak, vagy akár összeolvadnak, megszűnnek. Az üzleti életben a vállalkozás léte múlhat a szervezet további fejlődésén. Külön tudományág alakult ki, amely a szervezetfejlesztéssel foglalkozik.

A szervezetekkel szemben megfogalmazott igény: az alkalmazkodás és együttműködés készsége, képessége, ami stabilitást nyújt, de egyben nyújtja a VÁLTOZÁS képességét is! A változások típusai, a szervezet nézőpontjából: REAKTÍV VÁLTOZÁS - PREAKTÍV VÁLTOZÁS - PROAKTÍV VÁLTOZÁS -ként értékeljük.

A munka világára vetítve, az együttműködés kialakításának a színtere: a kollektív munkajog, mely a közjog és a magánjog ötvözetéből alakult ki, s amely a magánautonómia biztosításának és a felek közötti egyensúlyi státusz fenntartásának egyik eszköze. Jellemzője, hogy egy munkáltató (gyár, üzem vagy vállalat) és egy vagy több munkavállaló (érdekképviseleti szervezetek – szakszervezet – üzemi tanács – munkavédelmi képviselők FB tagság) között szerződéses viszony jön létre, melyben a felek mellérendelt kapcsolatban vannak. E jogágban erőteljesebben jelennek meg a „FELEK” egymással ellentétben álló érdekei, mint az egyéni munkajogviszonyok szintjén.
Szabálya kiterjed:

- szakszervezet
- munkáltatói érdekképviseleti szervek
- kollektív szerződésre vonatkozó szabályok
- üzemi tanácsokra vonatkozó szabályok, valamint
- a munkaharcra, mely sztrájk keretében valósul meg

 

 

Akciótervek készítése- az ágazatban működő más szervezetek közötti workshop - 2022.09.20. (13:00-16:00)

A rendezvény célja: hogy a felelős vállalatok és a munkavállalói érdekképviseletek önkéntes és törvénybe foglalt együttműködési kötelezettségeiken alapuló felelősségvállalásukon keresztül, tisztességes úton tudják növelni közösen a jó hírnevüket, társadalmi megítélésüket, a munkáltatók a versenyképességüket és nem utolsó sorban jövedelmezőségüket, miközben egyaránt, és együtt megfelelnek a társadalom velük szemben támasztott etikai és környezeti elvárásainak.

Jelen projekt megvalósítása, és a munkaértekezleten résztvevők szemléletformálása lehetőséget biztosít arra, hogy olyan folyamatokat generáljanak - dolgozzanak ki – amelyek útmutatásként, tanácsként szolgáljanak az ágazatban működő különböző típusú és érdekeltségű érdekképviseleti szervezeteknek, valamint az együttműködő partner vállalatok társadalmi felelősségvállalásának kialakítására, szemléletük fejlődésének elősegítésére, úgy, hogy minden előírásra, esetleges kérésre nagy hangsúlyt fektessenek, természetesen a munkáltató és a munkavállalók közösen kialakított igényeinek, szükségleteinek figyelembevétele mellett. A workshop lehetőséget adott az egymás mellett futó és keresztező érdekek felismerésére és az értékek kiemelésére, kölcsönös tiszteleten alapuló elfogadására.