Szemléletformáló kampány

A kampány keretén belül Szemléletformáló információs rendezvényeket szerveztünk 5 alkalommal, alkalmanként 40 fő részére, 2 óra időtartamban. 

Témáink voltak:

  • Ágazatban rejlő jövőkép, vízió
  • Idősebb korosztály szerepe és kihívásai
  • Működési folyamatok az ágazatban
  • Ergonómia és munkapszichológiai eredmények, jógyakorlatok
  • Kompetencia és készségfejlesztés lehetőségei az idősödő munkavállalók esetében

 

Ágazatban rejlő jövőkép, vízió - 2021.11.12. (14.00-16.00)

A rendezvény célja: hogy a felelős vállalatok önkéntes felelősségvállalásukon keresztül, tisztességes úton tudják növelni jó hírnevüket, társadalmi megítélésüket, versenyképességüket és nem utolsó sorban jövedelmezőségüket, miközben egyaránt megfelelnek a társadalom velük szemben támasztott etikai és környezeti elvárásainak. Jelen projekt megvalósítása, és a munkaértekezleten résztvevők szemléletformálása lehetőséget biztosít arra, hogy olyan folyamatokat generáljunk - dolgozzunk ki – amelyek útmutatásként, tanácsként szolgálnak a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának kialakítására, szemléletük fejlődésének elősegítésére, úgy, hogy minden előírásra, esetleges kérésre nagy hangsúlyt fektessenek, természetesen a munkáltató és a munkavállalók közösen kialakított igényeinek, szükségleteinek figyelembevétele mellett. A munkáltatók (munkavállalóikkal közösen) elsősorban fő tevékenységükkel a társadalmi felelősségvállalás intézményét erősíteni tudják – az ágazatban rejlő jövőképpel – víziókkal összhangban. Megvizsgálatuk, hogy a vállalat társadalmi szerepével kapcsolatos hozzáállást, mely fogalmakkal lehet a legjobban leírni, ennek feldolgozása megmutatja, hogy legnagyobb mértékben az alkalmazottakért és a környezetért érzett felelősséggel azonosítják jelenleg a vállalatvezetők, vállalatuk társadalmi szerepvállalását és annak kötelezettségeit.

 

 

Idősebb korosztály szerepe és kihívásai - 2021.12.02. (09:00-11:00)

A rendezvény alkalmával a GYSEV Zrt. társadalmi felelősséfvállalásának egy fő pillérének a tudásátörökítéssel, az idősebb korosztályt sújtó nehézségekkel és azok megoldásával foglalkoztunk. A cég elsődleges célkitűzése, hogy a fiatal, újonnan érkező munkatársak számára a különböző szakmai tréningeken túl biztosítsa azt a tudásátadást, melyet idősebb munkavállalói birtokolnak. A rendezvény alkalmával a Szakszervezet munkatársaival áttekintésre került a cég gyakornoki programja, mind a fiatal jelentkezők, mind az idősebb kollégák szempontjából jobbító javaslatok kerültek megfogalmazásra:

  • külső trénerek helyett belső munkatársak nagyobb értékű bevonása az oktatásokba
  • kerüljön nagyobb hangsúly a gyakorlati tudásátadásra
  • igény a magasabb számú szervezeti szintű közösségi programra
  • idősebb munkatársak lehetőségeinek transzparensé tétele

Fenti pontok később a cég vezetésével egyeztetésre kerültek. A kampány további célja volt, a jelenlegi munkatársak erősítése, a szakképzett dolgozók elvándorlásának minimalizálása. Elhelyezkedésünknek köszönhetően komoly gondot jelent az Ausztriai vasúttársaság magasabb fizetéssel kecsegtető ajánlata. Ezt ellensúlyozni a különböző szolgáltatásokkal (többek között: gyógyüdülés lehetőségének biztosítása, kötelező vizsgálatokon túli szakorvosi ellátás, egyes egészségügyi termékek támogatása, stb…) tudjuk. Összegezve, projektünkkel összhangban a kampány rendezvény elsődleges célja a minőségi munkahely kialakítása, a jelenleg működő rendszer továbbfejlesztése volt, a már elért eredmények megosztása.

 

 

Működési folyamatok az ágazatban - 2021.12.03. (09:00 – 11:00)

A szemléletformáló rendezvényünk második napja alkalmából az alábbi szervezetet érintő működési folyamat fejlesztésekkel ismerkedhettek meg a résztvevők:

  • Logisztikai szolgáltatások (úgy mint: közúti fuvarszervezés, raktárlogisztika, vámügyintézés, árurakodás) ügyféligényeknek maximális megfelelés érdekében tett fejlesztések, jobbító javaslatok megfogalmazása
  • Vasúti szolgáltatások (úgy mint: kereskedelmi adminisztratív szolgáltatások, elektronikus adatfeldolgozás, flotta kezelése, áru továbbítás, személyszállítás, kiszolgáló infrastruktúra) továbbfejlesztése

Egységesen elmondható minden szolgáltatás profilról, hogy középpontban a vevők elégedettsége szerepel karöltve az üzleti hatékonysággal, a különböző munkakörökben dolgozó munkatársak folyamatos fejlesztésével. Minőségi szolgáltatás ezen területek nélkül nem tud megvalósulni, ezért különösen fontos a folyamatos fejlesztés, visszajelzés kérése és fogadása az azt igénybe vevőktől.

Napjainkban különösen nagy hangsúlyt kap a digitalizáció, automatizálás, a folyamatosan változó igények, melyek szervezetünket is erősen érinti, a pályázatnak köszönhetően ezekkel a témákkal is foglalkozni van lehetőségünk.

 

 

Ergonómia és munkapszichológiai eredmények, jógyakorlatok - 2022.02.11. (14:00 – 16:00)

A rendezvény célja: „Egészséges munkahely – és a stressz kezelés” felmerült kérdései - a munkával kapcsolatos stressz és a pszicho-szociális kockázatok kezeléséért. Főszabály szerint - az alkalmazottak jól-létére és a szervezetek hatékonyságára gyakorolt különböző negatív következmények csökkentése. „Az egészség és a biztonság kezelése jó a munkásoknak, jó az üzletnek és jó a társadalom egészének" – jelenthetjük ki. Számos említett pszicho-szociális kockázat nem köthető közvetlenül a munkához és a munkahelyhez, viszont sok esetben köthetők az emberek helytelen magatartásához a munkahelyen. Ez gyakran általános minden munkahelyen, függetlenül a munka jellegétől. hangsúlyozza az olyan kockázat faktorokat, amelyek a munkatevékenységgel és a műszaki kialakítással kapcsolatosak, mint, pl.: -    a munka megszervezése - a munkafeladat megtervezése - a munkaeszköz megtervezése - a dolgozó-rendszer interfész megtervezése - a fizikai munkakörnyezet megtervezése. Ezek az ergonómia legfontosabb területei, amelyeken az ergonómusoknak tapasztalataik vannak, ezért ezek a területek megjelennek az ergonómia meghatározásában is.

 

 

Kompetencia és készségfejlesztés lehetőségei az idősödő munkavállalók esetében - 2022.05.24. (11:00 - 13:00)

A rendezvény célja: A társadalmi felelősséfvállalás – feltérképezése – annak megjelenési módjai:

a közösség számára önkéntes, nonprofit befektetések – pénzt vagy termékeket vagy alkalmazottai szaktudását és munkáját biztosítja – adományok és támogatás, vállalati önkéntesség, együttműködés a köz- és magánszektor között, ma összefonódik a fenntarthatósággal, mind a társadalom, mind a vállalat számára egyaránt előnyös!

A GYSEV Zrt. speciális, vasúti terület révén fő irányként az 1. pillért a közlekedésbiztonságot és az arra való figyelemfelhívást tűzte ki egyik céljául.

Szintén kiemelt a 2. pillér – a munkavállalóink egészségi állapotának megőrzése. Törekszünk arra, hogy ne csupán a munkakör ellátásához szükséges, időközönként kötelező orvosi vizsgálatok, hanem az ezek közé beiktatott éves szűrési lehetőségek is segítsék a kollégák egészségét! megőrzésében, ezáltal munkájuk megtartásában.

Folyamatosan keressük és értékeljük azt a tapasztalatot és tudást, melyet egy idősebb kolléga képvisel.