Pilot (kísérleti) projekt megvalósítása

Pilot (kísérleti) projekt megvalósítása

  • 3 alkalommal Munkaértekezlet Módszertan részletes kialakítása, adaptálása (rendezvény) megvalósítása
  • 6 alkalommal Munkaértekezlet Szolgáltatás, tanácsadás munkavállalók számára (rendezvény) megvalósítása
  • 2 alkalommal Munkaértekezlet (rendezvény) megvalósítása
  • 2 alkalommal Tájékoztató rendezvény, kampány (rendezvény) megvalósítása
  • 3 alkalommal Munkaértekezlet Tapasztalatok feldolgozása, közzététele (rendezvény) megvalósítása

 

Munkaértekezlet Módszertan részletes kialakítása, adaptálása (rendezvény)

2021.12.02. 14:00-16:00

Szakmai módszertani fejlesztés előzményei

  1. Elemző tanulmány, hatásvizsgálat készítés
  2. Online kérdőív kidolgozása, kérdőívek online kiküldése, adatgyűjtés, kérdőíves adatok feldolgozása, elemzése – összegző tanulmány készítés

A módszertan alapelvei 

  • Az egyéni kompetencia fejlesztés a vállalkozás telephelyén történik. 
  • A fejlesztés valós munkahelyi helyzetekben történik. 
  • A módszer a konkrét helyzetre és az egyes alkalmazottak egyéni fejlődésére összpontosít. 
  • Motivációs hatás A képzési módszer figyelembe veszi az egyes munkavállalók egyéni helyzetét és személyes tanulási módját. 
  • Hosszan tartó hatás: Az új ismereteket a mindennapi munkafolyamataikban alkalmazva hosszú távú tanulási hatás érhető el. 
  • A módszer kombinálja a munkahelyi környezetben megvalósuló egyéni fejlesztést és a csoportos, tréning jellegű képzési formát. 

Nemzetközi jó gyakorlatok

  • Saufflearning
  • GO-Modell

Munkaalapú, kombinált felnőttképzési módszertan

  1. A munkáltatónál a képzési igények felmérése, a képzésben résztvevők kiválasztása 
  2. Megfelelő tréner kiválasztása 
  3. Nyitó workshop 
  4. Fejlesztendő kompetencia lista, képzési terv elkészítése és a munkáltatóval történő egyeztetése 
  5. Képzési napló megnyitása
  6. Fejlesztés (egyéni, illetve csoportos)
  7. Szükség szerint a munkavállalókkal köztes workshopok szervezése
  8. A munkáltató és a képző intézmény tájékoztatása 
  9. Záró workshop
  10. A képzést folytató intézmény és a tréner értékelő megbeszélése 
  11. A képzést folytató intézmény, a tréner és a munkáltató értékelő megbeszélése

 

2022.05.26. 14:00-16:00

A munkaértekezlet alkalmával a válsághelyzet kezelésének módjaival, valamint az azok megelőzésére szolgáló módszertan, jó gyakorlatok kialakítására fókuszáltunk. A hétköznapok során is hatékony, gyakorlatias együttműködés érdekében a rendezvényre munkáltatók és munkavállalók egyaránt meghívást kaptak. A különböző szakmák képviselői saját példákon keresztül ismertették a felmerült kihívásokat, melyekre a megoldásokat, javaslatokat közösen dolgoztuk ki.

A rendezvény célja volt, hogy a munkavállalók megismerjék és alkalmazni tudják azokat a hiánykompetenciákat, melynek segítségével képesek lehetnek az alkalmazkodóképességük javítására munkavégzésük során. A tematika úgy állt össze, hogy az a lehető legjobban illeszkedjen egy-egy cég mindennapjaihoz, ahol szükségesek a rendezvény során elsajátítható kompetenciák, mint az egyéni alapkészségek, a szervezet- és a munkaszervezet fejlesztése.

Tématerületek:

  • A munkavégzés alaptörvényei és használatuk
  • Szervezeti korrupciós pontok ismerete és felismerése a szervezeti működésben
  • Komplex folyamattervezés

 

2022.09.01. 10:00-12:00

Az utolsó, egyben záró 3. munkaértekezletre kizárólag munkavállalók kerültek meghívásra. Pontosabban olyan résztvevők, akik aktív munkakeresők vagy nemrég helyezkedtek el a munka világában. Gyakorlati példákon keresztül azokat a hétköznapok során is alkalmazható kompetenciákat mutattuk be (röviden érintve: együttműködési technikák, konfliktuskezelési technikák, hatékony kommunikáció ismérvei, önismeret,…) melyekre a sikeres elhelyezkedéshez van szükség.
Legalább ilyen fontos e kompetenciák használata a frissen elhelyezkedett munkavállalók esetén is, annak érdekében, hogy a különböző válsághelyzetek alkalmával is munkahelyüket, állásukat megőrizni legyenek képesek. Az elkészült módszertan adaptálása ezúttal is sikeresen megvalósult a GO-Modell állt elsősorban a fókuszban. A modell célja, hogy pozitív tapasztalatok révén erősödjön a tanulás iránti nyitottság, így új értelmet nyer a „tanulás” fogalma, ezáltal a hatékonyság munkavállalói és munkáltatói oldalról is mérhető módon növekedést fog mutatni.

Egy rövid kérdéssor segítségével a résztvevők kompetenciájának mérésére került sor, ami a kiértékelést követően segítséget nyújtott további képzési irányukra vonatkozóan.

 

Munkaértekezlet Szolgáltatás, tanácsadás munkavállalók számára (rendezvény)

2022.04.29. 13:00-15:00

A 6 alkalmas munkaértekezlet / tanácsadás alkalmával rendezvényenként 10-10 fő munkavállalót vontunk be. Minden rendezvényt igényfelméréssel kezdtünk, melynek keretében megvizsgáltuk a mindennapi munkavégzést nehezítő körülményeket, azokat a hatékonyságot csökkentő tényezőket, melyre megoldást keresünk mind munkavállalói, mind munkáltatói oldalról. A felmérést követően tanácsadással segítettük a résztvevőket, olyan kompetencia fejlesztéseket és képzéseket javasolva, mely megoldás a felmerült kihívásokra, Kiemelt szerepet kapott a folyamatos továbbképzéseken való részvétel, az egész életen át tartó tanulás fontossága, annak érdekében, hogy a képviselt munkaszervezet versenyképes maradhasson a konkurenciával szemben. Másik hatása a jövedelemre gyakorolt hatása, egyértelműen megállapítható, hogy a képzett, folyamatos fejlődésre nyitott munkavállalók keresettebbek a munkapiacon, magasabb keresetre számíthatnak. Szemléletváltást követően megvizsgáltuk munkáltatói oldalról, miért hasznos egy magas kompetenciákkal rendelkező munkatárs foglalkoztatása, ez milyen előnyöket jelent számára.

A tanácsadás alkalmával az alábbi kompetencia területeket érintettük, tettünk fejlesztésükre javaslatot:

  • Önértékelési módszerek
  • Hatékony kommunikáció: Extrovertált és introvertált személyiségek elemzése
  • Motivációs elméletek és eszközök, motiválhatóság, motiváló képesség erősítése
  • Visszacsatolási technikák

 

2022.05.03. 13:00-15:00

A munkaértekezlet / tanácsadás 2. alkalmával 14 fő munkavállalót vontunk be. Ezt a rendezvényt is igényfelméréssel kezdtük, melynek keretében megvizsgáltuk a mindennapi munkavégzést nehezítő körülményeket, azokat a hatékonyságot csökkentő tényezőket, melyre megoldást keresünk mind munkavállalói, mind munkáltatói oldalról.

A résztvevők jelentős része aktív munkakereső, leendő munkavállaló volt, ezért előzetesen megkértük Őket, hozzák magukkal a korábban megszerzett végzettségeket igazoló bizonyítványokat. Ezeket megvizsgálva, tanácsadás keretén belül javaslatokat fogalmaztunk meg, arra vonatkozóan, hogy milyen piaci ágazatban javasolt elhelyezkedniük, hol érdemes próbálkozni az elért eredmények alapján.

Megvizsgáltuk, mely területek tartoznak az erősségek közé és mik azok a kompetenciák, amiket fejleszteni szükséges.

A tanácsadás alkalmával az alábbi javaslatokat, fejlesztendő területeket jelöltük ki számukra, mely hatékonyan hozzájárul sikeres elhelyezkedésükhöz, megerősíti jelenlegi munkaviszonyukat:

  • Gondolkodás elméleti és tudatos használata
  • Tanulási technikák elméleti és gyakorlati ismerete
  • Az együttműködő magatartás jellemzői
  • A hatékonyság szempontjai: értékteremtési, munkavégzési hatékonyság
  • Időszemlélet és hatása a mindennapi munkavégzésre

 

2022.05.14. 09:00-11:00

A munkaértekezlet / tanácsadás 3. alkalmával 11 fő, többségében munkavállalót vontunk be. Ezt a rendezvényt is igényfelméréssel kezdtük, melynek keretében megvizsgáltuk a mindennapi munkavégzést nehezítő körülményeket, azokat a hatékonyságot csökkentő tényezőket, melyre megoldást keresünk mind munkavállalói, mind munkáltatói oldalról. A felmérést követően tanácsadással segítettük a résztvevőket, olyan kompetencia fejlesztéseket és képzéseket javasolva, mely megoldás a felmerült kihívásokra. Kiemelt szerepet kapott a folyamatos továbbképzéseken való részvétel, az egész életen át tartó tanulás fontossága, annak érdekében, hogy a képzett, folyamatos fejlődésre nyitott munkavállalók keresettebbek a munkapiacon, magasabb keresetre számíthatnak. Szemléletváltást követően megvizsgáltuk munkáltatói oldalról, miért hasznos egy magas kompetenciákkal rendelkező munkatárs foglalkoztatása, ez milyen előnyöket jelent számára.

A tanácsadás az alábbi célokat fogalmazta meg:

  • A résztvevők megtanulják a mindennapi munkaéletben fellelhető társadalmi csoportjain belüli: pl. társadalmi, munkahelyi, közösségi, közösen megoldandó feladatok, problémák kezelését.
  • Cél, hogy mindezeken keresztül fejlődjön a résztvevők érzelmi intelligenciája, valamint a munkatársi kapcsolataik.
  • A fejlesztés további célja, hogy tudatosodjanak a résztvevők erősségei és személyes preferenciái, valamint erősödjenek a szervezeten belüli informális kapcsolatok.

 

2022.06.01. 13:00-15:00

A munkaértekezlet / tanácsadás 4. alkalmával 14 fő munkavállalót és 1 fő egyéni vállalkozót vontunk be. A rendezvényt az előzetes igényfelmérés összegzésével kezdtünk, melynek keretében megvizsgáltuk a mindennapi munkavégzést nehezítő körülményeket, azokat a hatékonyságot csökkentő tényezőket, melyre megoldást keresünk mind munkavállalói, mind munkáltatói oldalról. A felmérést követően tanácsadással segítettük a résztvevőket, olyan kompetencia fejlesztéseket és képzéseket javasolva, mely megoldás a felmerült kihívásokra. Kiemelt szerepet kapott a folyamatos továbbképzéseken való részvétel, az egész életen át tartó tanulás fontossága, annak érdekében, hogy a képviselt munkaszervezet versenyképes maradhasson a konkurenciával szemben. Másik hatása a jövedelemre, gyakorolt hatása, egyértelműen megállapítható, hogy a képzett, folyamatos fejlődésre nyitott munkavállalók keresettebbek a munkapiacon, magasabb keresetre számíthatnak. Szemléletváltást követően megvizsgáltuk munkáltatói oldalról, miért hasznos egy magas kompetenciákkal rendelkező munkatárs foglalkoztatása, ez milyen előnyöket jelent számára.

A tanácsadás alkalmával az alábbi kompetenciák fejlesztésével járultunk hozzá a hatékonyabb munkavégzéshez, munkaerő megtartásához:

  • Egyeztetésre használt szoftverek (pl. Zoom, Teams, Meets, stb.)
  • Az egyes szoftverek összehasonlítása, alkalmazási területek, lehetséges gyakorlatok
  • Gyakorlás a kiválasztott 1-2 szoftverrel közösen
  • A megismert szoftverek felhasználási lehetőségei a munkavégzés során

 

2022.06.13. 13:00-15:00

A munkaértekezlet / tanácsadás 5. alkalmával az eredetileg vállalt létszám dupláját, 20 fő munkavállalót sikerült bevonni. A rendezvényt az előzetes igényfelmérés összegzésével kezdtünk, melynek keretében megvizsgáltuk a mindennapi munkavégzést nehezítő körülményeket, azokat a hatékonyságot csökkentő tényezőket, melyre megoldást keresünk mind munkavállalói, mind munkáltatói oldalról. A felmérést követően tanácsadással segítettük a résztvevőket, olyan kompetencia fejlesztéseket és képzéseket javasolva, mely megoldás a felmerült kihívásokra. Kiemelt szerepet kapott a folyamatos továbbképzéseken való részvétel, az egész életen át tartó tanulás fontossága, annak érdekében, hogy a képviselt munkaszervezet versenyképes maradhasson a konkurenciával szemben. Másik hatása a jövedelemre, gyakorolt hatása, egyértelműen megállapítható, hogy a képzett, folyamatos fejlődésre nyitott munkavállalók keresettebbek a munkapiacon, magasabb keresetre számíthatnak. Szemléletváltást követően megvizsgáltuk munkáltatói oldalról, miért hasznos egy magas kompetenciákkal rendelkező munkatárs foglalkoztatása, ez milyen előnyöket jelent számára.

A tanácsadás alkalmával az alábbi kompetencia területeket érintettük, tettünk fejlesztésükre javaslatot:

  • Kommunikációs alapfogalmak, verbális és non-verbális
  • A három alap kommunikációs stílus. Szituációs gyakorlatok az asszertív kommunikációra, visszajelzés adás és kapás
  • A kereskedelemben oly fontos érvelési és meggyőzési gyakorlatok alkalmazása
  • Erőszakmentes kommunikáció ismérvei

 

2022.06.14. 13:00-15:00

A munkaértekezlet / tanácsadás 6., egyben záró alkalmával 11 fő munkavállaló került bevonásra. A rendezvényt ezúttal is igényfelméréssel kezdtük, ennek keretében megvizsgáltuk a mindennapi munkavégzést nehezítő körülményeket, azokat a hatékonyságot csökkentő tényezőket, melyre megoldást keresünk mind munkavállalói, mind munkáltatói oldalról. A felmérést követően tanácsadással segítettük a résztvevőket, olyan kompetencia fejlesztéseket és képzéseket javasolva, mely megoldás a felmerült kihívásokra. Kiemelt szerepet kapott a folyamatos továbbképzéseken való részvétel, az egész életen át tartó tanulás fontossága, annak érdekében, hogy a képviselt munkaszervezet versenyképes maradhasson a konkurenciával szemben. Másik hatása a jövedelemre, gyakorolt hatása, egyértelműen megállapítható, hogy a képzett, folyamatos fejlődésre nyitott munkavállalók keresettebbek a munkapiacon, magasabb keresetre számíthatnak. Szemléletváltást követően megvizsgáltuk munkáltatói oldalról, miért hasznos egy magas kompetenciákkal rendelkező munkatárs foglalkoztatása, ez milyen előnyöket jelent számára.

A tanácsadás alkalmával az alábbi kompetencia területeket érintettük, tettünk fejlesztésükre javaslatot:

  • Személyiségtípusok a változásban - Személyiségteszt kitöltése
  • Változáskezelési technikák
  • Értékteremtés és hatékony kommunikáció kapcsolata
  • Ügyfélkapcsolatok a munkaszervezetben, elemzés

 

Munkaértekezlet (rendezvény)

2021.09.15. 09:00-11:00

A Békés Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, Munkaügyi és Munkavédelmi Főosztály Munkaerőpiaci Osztály közreműködésével zajló vállalkozó válást elősegítő programban résztvevők részvételével szerveztük meg a rendezvényt.

A résztvevők szakképesítéssel, illetve több éves gyakorlattal rendelkeznek és most szeretnék elkezdeni saját vállalkozásuk kiépítését.

A "Szolgáltatásfejlesztési koncepciók kidolgozása, reflektálva a foglalkoztatást érintő változásokra - válsághelyzet kezelésének módszereire" témájú munkaértekezleten egyrészről bemutattuk a saját projektünket, másrészről kötetlen beszélgetést folytattunk a vállalkozóvá válást nehezítő, illetve megkönnyítő eszközökről, módszerekről. Kerekasztal beszélgetés formában értékes tapasztalat cserére került sor a rendezvény alkalmával.

 

2021.09.16. 09:00-11:00

A munkaértekezlet célja volt, hogy a résztvevők megismerjék és alkalmazni tudják azokat a hiánykompetenciákat, melynek segítségével képesek lesznek az alkalmazkodóképeségének a javítására a folyamatosan változó piaci helyzetekben, válsághelyzetek alkalmával. A munkaértekezlet úgy állt össze, hogy az a lehető legjobban illeszkedjen egy-egy cég munkavállalói vagy intézmény mindennapjaihoz, ahol szükségesek az esemény alkalmával gyorsan elsajátítható kompetenciák, mint az egyéni alapkészségek, a szervezet- és az alkalmazkodóképesség fejlesztése.

Az idő rövidsége miatt, érintőlegesen az alábbi témákkal foglalkoztunk, a felmerülő válsághelyzetek és változások hatékony kezelése céljából:

  1. Pozitív tulajdonságok továbbfejlesztési lehetőségei
  2. A problémamegoldás kreatív módszerei
  3. A megoldásfókuszú megközelítés alapjai: azaz miért nem érdekli a megoldást a probléma?
  4. Szituációs gyakorlat elvégzése arra vonatkozóan, hogy milyen problémamegoldási technikái vannak az adott munkavállalónak

 

Tájékoztató rendezvény, kampány (rendezvény)

2022.05.27. 10:00-13:00

A tájékoztató rendezvényre a Békés Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjában került sor.
Az esemény a projekt bemutatásával indult, megosztva az eddig elért eredményeket, sokszor hangsúlyozva az élethosszig tartó tanulás fontosságát, mely nagyban hozzájárul a munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség növeléséhez.

Előadók és témák:

  • Czibula Zoltán
    • ALFA KISOSZ Érdekvédő és Képző Egyesület
    • Köszöntő
  • Pántya Imre
    • Békés Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Főosztály
    • Békés megye foglalkoztatási helyzete és a támogatott felnőttképzési lehetőségek
  • Szabó István
    • Békés Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Főosztály Képzési szakügyintéző
    • A képzés szerepe a kereskedelem és vendéglátás foglalkoztatási problémáinak kezelésében
  • Viczián László
    • Univerzál Zrt.
    • Projektel kapcsolatos tapasztalatok az Univerzál Zrt-nél
  • Juhos János
    • Békési Ipartestület
    • Kisvállalkozói tapasztalatok a projekttel kacsolatosan
  • Jakusovszki Pál
    • Tréner, közreműködő szakértő
    • Projektben elért eredmények, tréneri tapasztalatok megosztása

 

2022.09.23. 10:00-13:00

Tájékoztató rendezvényünk második állomásának az orosházi Kodolányi János Egyetem adott otthont. A resztvevők kiválasztása, meghívása során a fiatalabb célcsoportra összpontosítottunk, akik már végeztek nyári munkát vagy éppen szakmai gyakorlatukat töltik valamelyik munkaszervezetnél. A projektben elért eredmények, a fejlesztések során gyűjtött gyakorlati tapasztaltokon túl, specifikusan erre a célcsoportra fókuszálva is készültünk előadással. Ennek keretében a szakmai gyakorlatok jelentőségére és fontosságára hívta fel a résztvevők figyelmét szakértőnk. Mint az elhangzott, különösen fontos ebben, és a későbbi időszakban egyaránt, hogy a gyakornokok tudásuk legjavát adják a megfelelő munkához való hozzáállással, mert jó eséllyel kerülnek be később az adott munkaszervezethez, mint már főállású munkatárs, ezzel megkönnyítve saját elhelyezkedésüket.

Előadók a rendezvény alkalmával:

  • Köszöntő - Czibula Zoltán igazgató (ALFA KISOSZ Érdekvédő és Képző Egyesület)
  • A digitalizáció hatása az emberi erőforrásra - Dr. Malatyinszki Szilárd (egyetemi docens, oktatási központ igazgató Gazdálkodási és Menedzsment Tanszék Kodolányi János Egyetem)
  • Élethosszig tartó tanulás jelentősége, kidolgozott módszertan bemutatása - Marton József (felnőttképzési szakértő)
  • Projektben elért eredmények, tréneri tapasztalatok megosztása - Jakusovszki Pál (tréner)

 

Munkaértekezlet Tapasztalatok feldolgozása, közzététele (rendezvény)

2022.01.07. 14:00-16:00

Összegző egyeztetés az Univerzál Zrt.-nél eddig elvégzett feladatokról

  • Az eddigi tapasztalatok bemutatása.
  • Keletkezett dokumentumok.
  • Csoportos képzés kérdéseinek megvitatása.
  • Megoldási javaslatok megfogalmazása.

30 fő - 2 csoport

  • tanúsítvány (tartalma, megléte)

Megvalósításban bevinni kívánt további cégek számbavétele:

  • Igény esetén további csoportos képzés lehetőségei.
  • Kapcsolódó feladatok, határidők

Szórólap terv megvitatása.

 

2022.03.28. 09:00-11:00

A munkaértekezleten jelenlévő munkavállalókkal kijelöltük azokat a tanácsadói és szolgáltatói köröket, szerepeket, folyamatokat, amelyek a célcsoport számára fontos lehet.

Megtörtént a tapasztalatok feldolgozása és értékelése, valamint cselekvési terv került kialakításra a jövőre nézve.

A munkaszervezet során a tréner előadást tartott a projekt céljáról és az eddig elvégzett feladatairól. Ismertette a "Lifelong learning" szemléletét, az Európai Uniós szerepét és a hazai vállalásokat. Bemutatta az alapkompetenciákat és a kompetenciafejlesztés szerepét, továbbá ismertetett néhány modern fejlesztési módszert.

A résztvevők érdeklődést mutattak a téma iránt, gondolatébresztő volt számukra, hogy szükség van a továbbképzésre.

 

2022.09.02. 15:00-17:00

Projektünk megvalósításának vége felé a munkaértekezlet alkalmával a hálózatosodásra fektettük a hangsúlyt. A megjelent résztvevők többsége azon túl, hogy munkavállaló, valamilyen szociális vagy érdekvédelmi szervezet képviselője is, így a kidolgozott módszertan és a megszerzett tapasztalatok szélesebb körben hasznosulnak. 

A partnerekkel közösen megvizsgáltuk, hogy az egyes helyzetek kapcsán a jelen projektben kidolgozásra, és kipróbálásra került eljárások, más esetekben, hogyan alkalmazhatóak.

A munkaértekezlet végeztével az online felületeken közzétenni kívánt anyagokat vizsgáltuk meg, kértünk és kaptunk jobbító javaslatokat, melyek a végleges verzióba beépítésre kerülnek a hatékonyabb tájékoztatás érdekében.